HOME -> anunturi

Anunturi

Aprilie 2017

Iubiti credinciosi,

Avem bucuria de a anunta prezenta in Parohia noastra a Inalt Prea Sfintitului Parinte Nathaniel, pentru Sambata si Duminica de Florii (8 si 9 Aprilie 2017) cu urmatorul program:

1.Sambata - 8 Aprilie (Sambata lui Lazar) - Ora 18:00 - Slujba Vecerniei urmata de Litie in sobor preotesc.

2.Duminica Floriilor - 9 Aprilie - Ora 10:00 AM primirea Ierarhului; 10:30 AM - Sfanta Liturghie arhiereasca in sobor.

Dupa Sfinta Liturghie se vor sfinti ramurile de salcie spre a fi impartite credinciosilor, iar pe urma vom avea pregatita "Agapa frateasca".

Meniu:
Aperitiv de peste
Ciorba de peste
Friptura de peste si un pahar cu vin.

Donatiile sunt lasate la apreciarea dumneavoastra.

Va asteptam cu drag sa participati la programul Parohiei noastre atat Sambata cat si Duminica, prezenta Ierarhului fiind o sarbatoare si o binecuvantare pentru noi.

Cu deosebit respect,
Pr. Ciprian Pasca 416-835-1223

Post usor!

*********************************************************************************

Programul Bisericii noastre din Saptamana Mare:

Joia Mare - Ora 19:00 - Slujba celor 12 Evanghelii (Deniile)

Vinerea Mare - Ora 19:00 - Prohodul Domnului. La sfarsitul slujbei se va inconjura Biserica si se va intra pe sub Sfantul Epitaf.

Slujba Invierii Domnului - Ora 24:00, continuata de Sfanta Liturghie. La sfarsitul slujbei vor fi sfintite cosurile cu bucate, astfel incat la ora 3:00 AM sa cobaram in sala de mese pentru a gusta din bucatele sfintite.

Vecernia din ziua de Pasti sau a 2-a Inviere - Ora 13:00. Citirea evangheliei in limbi straine.

In acest an, Pastile sunt donate cu multa generozitate de catre Fam. Lonian Aurel si Mirela, insotite de un rand de vesminte preotesti cu motive traditionale.

Harul si binecuvantarea Domnului sa se reverse asupra lor, iar eu le multumesc in mod personal si-i port in rugaciunile Bisericii noastre.

Cu deosebit respect,
Pr. Ciprian Pasca 416-835-1223