• Doriti ca vizualizarea sa fie pe centrul ecranului? Apasati aici!

• - SCHOMBERG -

Preot Ciprian Pasca
    Tel: 416-835-1223

BISERICA NOASTRA

Pentru detalii ... apasati aici

DONATII
    Nou! Donatii online ... detalii
    Evenimente care urmeaza

Lista evenimentelor

Duminica, 15 Aprilie, dupa slujba vom face pomenirea Blajinilor. Aceasta sarbatoare are la baza pomenirea celor decedati, a rudelor si prietenilor apropiati.

Despre Blajini se mai crede faptul ca acestia provin din copii nebotezati, care au murit imediat dupa nastere.

Unele persoane mai cred despre Blajini ca acestia sunt urmasi ai celor care si-au gasit sfarsitul pe mare, in momentul in care Moise a scapat poporul evreu de robia egipteana, despartind apele. Acestia au ajuns sa ramane pe o insula apropiata de Rai, pe unde ar trece Apa Sambetei.

Asadar in acordul acestei sarbatori, Duminica vom ridica parastase si se vor oferi pomene, rugand pe aceasta cale sa aduceti toate cele de trebuinta in acest sens.

*******************************
    Iubiti credinciosi,

Cu binecuvantarea lui Dumnezeu am ajuns la ultima faza de lucru in Biserica noastra si anume pictura.
    Aceasta este cea mai ampla lucrare si se va intinde pe tot parcursul anului 2018, urmand ca sfintirea Bisericii sa fie programata pentru anul 2019 prin prezenta ierarhului si a credinciosilor.

Biserica va imbraca vesmantul stilului bizantin si va fi impodobita cu sfinti si scene (compozitii), conform iconografiei.
    Executia lucrarii este sub semnatura artistului Sorino de Luca, iconograf si arhitect, cu un portofoliu impresionant si cu zeci de ani experienta in domeniu.

In viata, sunt momente unice si daca in acel moment nu stim sa valorificam oportunitatea, mai tarziu sau poate niciodata nu ne vom mai intalni cu ea.

De aceea, pentru cei care doresc sa devina ctitorii Bisericii noastre, acum este momentul, inscriindu-va prin a dona un sfant sau o compozitie.

Urmatoarele compozitii si sfinti au mai ramas in a-si gasi ctitorii:

COMPOZITII
    Inaltarea Domnului - jumatate
    Nasterea Maicii Domnului

SFINTI
    Sf. Ioan Damaschin

Daca tot alergam in aceasta viata si primim de la Dumnezeu sanatate si tot ceea ce ne inconjoara, avem si noi datoria sa raspundem acestor binefaceri cu recunostinta, caci din tot ceea ce El ne-a dat, aducem si noi un dar in semn de pretuire si dragoste fata de El.

... citeste mai mult.